Зоряні війни — 2

Візит Джона Болтона до України саме на День Незалежності — не випадкове співпадіння. Так само, як і його слова щодо “активного розгляду Білим домом питання членства України у НАТО” не є звичайною протокольною формулою. І присутність радника Президента США з питань національної безпеки на параді, і отриманий українськими військовими дозвіл на демонстрацію “джавелінів” у парадних розрахунках красномовніші не менш за підписаний Дональдом Трампом два тижні тому військовий бюджет, у якому 250 мільйонів доларів призначені для України.

Джон Болтон та Петро Порошенко

Одночасно із підписанням бюджету сталася ще одна подія, що пройшла майже непоміченою засобами масової інформації. А даремно. Бо саме вона, вочевидь, дуже швидко змінить світ. Йдеться про представлену за ініціативою президента Трампа Міністерством оборони США на розгляд конгресменів концепцію створення Космічних сил. Експерт Центру стратегічних і міжнародних навчань Тед Гаррісон трохи відкрив завісу таємниці щодо питань, що вирішуватимуться за допомогою нового виду військ. Насамперед, космічна складова призначена для вирішення логістичних питань. На думку Гаррісона, 45 хвилин цілком достатньо, щоб доправити через орбіту у будь-яку точку Землі озброєння, боєприпаси та навіть особовий склад. Очільник служби повітряної мобільності Пентагону Карлтон Евенгарт вважає, що перший такий проект може бути реалізований вже через два роки. Це здається фантастикою, так само, як фантастичною ввижалася у 1962 році обіцянка Дж.Ф. Кеннеді про те, що американці дістануться Місяця протягом десяти років. Втім, вже 21 травня 1969 року перший у світі пілотований космічний корабель “Аполло-10” вийшов на селеноцентричну орбіту, а два місяці по тому, 20 липня 1969 року Ніл Армстронг та Едвін Олдрин ступили на поверхню супутника Землі. “Космічна гонка” між США та СРСР завершилася повною і беззаперечною поразкою останнього. Поразкою не лише у гонитві за приоритет, а й політичною та економічною.

Панель керування космічного корабля «Восток» (СРСР) та «Gemini» (США)

Наявність у США та РФ у принципово однотипних, попри їхню різну якість, наступальних озброєнь досі убезпечувала Росію від виснажливої технологічної гонки. Відтепер, цей умовний паритет знов порушений. Проголошена 1983 року Рональдом Рейганом програма СОІ змусила Радянський Союз буквально ґвалтувати власну економіку у пошуках “симетричної відповіді”. Концепції озброєнь, що створені у рамках американської програми, втілені і втілюються у метал: бойові лазери, рельсотрони, система THAAD, термінові запуски супутників для відновлення цілісності космічної групіровки — нащадки СОІ. Радянські програми СК-1000 та Д-20 завершилися пшиком: більшість проектів залишилися у ескізах, як і сумнозвісна “Спіраль”. Втілений у метал носій “Енергія” здійснив лише два старти, а корабель “Буран” — один.

Характерні карикатури з американської преси часів космічної гонки

Сьогодні Дональд Трамп, що, за словами міністра оборони США Джеймса Меттіса, є ініціатором створення Космічних сил, пропонує Путіну зіграти у ту ж саму гру. Тоді СРСР не допомогло навіть штрейкбрехерство європейських союзників США по НАТО. Неефективна радянська економіка, обтяжена гонкою озброєнь, вливанням грубих грошей у диктаторські режими країн-сателітів та американськими санкціями, все одно луснула і поховала під своїми уламками і Варшавський блок, і більшовицьку державу.

Карлтон Евенгарт

Але ж Росія може не прийняти американський виклик, скаже допитливий читач, отже, усі зусилля США будуть марними? Дійсно, відмова від конкуренції з Америкою могла б врятувати Росію, хоча і означала б моментальну політичну смерть режиму Путіна. Втім, російська еліта вже пішла шляхом протистояння. Згадайте бучні рапорти про ракети з ядерними двигунами, фотографії нібито лазерної зброї, зліпленої з сантехнічних колін, заяви якогось професора Маслова про моральність крадіжок технологій. Нарешті, пригадайте творіння студії “Союзмультфільм”, що його із гордістю видавав за реальність російський диктатор.

Процитую рядки із щоденника генерал-полковника Миколи Каманіна, що у 1960-1971 очолював програму підготовки радянських космонавтів: “Після блискучої експедиції на Місяць американських астронавтів у липні цього року і цілої серії наших провалів з місячними автоматами та ракетою Н-1 у нас не зроблено жодних висновків… Ми відстали від США на 4-5 років. Боляче визнавати цей сумний факт, але ще болючіше усвідомлювати, що у нас намагаються приховати нашу поразку і майже нічого не роблять для того, щоби запобігти нашому подальшому відставанню”.

Симптоми сьогоднішньої хвороби, як бачите, ті ж самі. І навряд чи РФ спіткає інша доля, ніж випала  Радянському Союзу.

Володимир Саркісян

Поделиться в социальных сетях: