Як голосували у місцях несвободи

У день виборів Президента України, 31 березня 2019, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в південних областях Олександр Остапенко та регіональний представник Уповноваженого в Одеській області Валентин Михайлов за участі монітору Національного превентивного механізму Володимира Саркісяна та громадського монітору мережі “Опора” Максима Теплицького відвідали спеціальні виборчі дільниці у місцях несвободи, розташованих на території міста Одеси. Метою візитів був моніторинг дотримання прав засуджених та підслідних на вільне волевиявлення.

Слід зазначити, що в цілому адміністраціями Одеського слідчого ізолятору № 21, Одеської виправної колонії №14, Південної виправної колонії № 51 та Чорноморської виправної колонії №74 були створені задовільні умови для реалізації контингентом утриманих їх виборчого права. На жаль, в Одеській виправній колонії №14 та у Чорноморській виправній колонії №74 не були створені умови для голосування осіб з інвалідністю та приміщення дільниць не опалювалися.

Всі виборчі дільниці в установах розпочали роботу вчасно, приміщення облаштували кабінками для голосувань, що забезпечували належний рівень приватності. Монітори не виявили випадків і ознак впливу адміністрацій установ на виборчий процес. У жодному випадку до виборчої комісії не входили співробітники установ.

Особи, що відбувають покарання у колоніях, виводилися до виборчих дільниць по загонам чи локальним секторам. Вочевидь, для більшості з них голосування було ще однією прогулянкою, що не передбачена правилами внутрішнього розпорядку. Так, наприклад, у Південній виправній колонії №51 дехто з засуджених навмисно тягнув з голосуванням, гріючись на сонечку поблизу приміщення дільниці. Примусу з боку адміністрації не відчувалося.

— Проголосували вже? — спитав мимохідь у двох засуджених заступник начальника з соціально-психологічної роботи, що супроводжував моніторів.
— Ще ні, чекаємо.
— Ну як хочете, — відповів підполковник, хоча у цей час у приміщенні дільниці, де було облаштовано чотири кабінки для голосування і явно нудьгували члени комісії, перебувало лише двоє засуджених.

В інших колоніях монітори також не бачили, щоби співробітники установ поспішали або квапили своїх підопічних. Втім, наразі в цих закладах засуджених відносно небагато, а чисельність членів виборчих комісій та кількість кабінок для голосування — як на звичайній дільниці, де голосують, бува,  кілька тисяч чоловік. Отже, де-не-де голосування закінчилося по обіді.

Утриманих у СІЗО виводили або покамерно, або одразу з двох-трьох камер — в залежності від їх наповненості. Незважаючи на значну кількість виборців — їх більш ніж вдвічі за колонії, — більшу складність процесу виводу,  голосування також йшло доволі жваво. Утримані у кабінках перебували сам на сам з бюлетенем, спроб представників адміністрації наблизитися до кабінок чи навіть до столів комісії впритул не було. Втім, заходи безпеки членів комісії були забезпечені не менш ніж шістьма співробітниками установи. На жаль, у приміщенні дільниці бракувало світла, та й опалення забезпечувалося лише двома переносними обігрівачами.

Зауважимо, що доступ представників Уповноваженого та моніторів на територію установ виконання покарань був безперешкодний, але мінімум у двох випадках були спроби обмежити їх право користуватися засобами фотовідеофіксації та зв’язку. Втім, моніторам було достатньо просто роз’яснити представникам адміністрації положення законодавства України щодо Уповноваженого з прав людини та Національного превентивного механізму для того, щоб інцидент був вичерпаний. Слід також зауважити виключно коректне ставлення співробітників відвіданих місць несвободи до представників Омбудсмана і моніторів.

Володимир Саркісян

Голосування в Одеському СІЗО

Виборча дільниця у Південній виправній колонії №51

Поделиться в социальных сетях: