Що робити, коли рідна тобі людина завдає страждань?

Поліцейські звертають увагу громадян на актуальну для суспільства проблему домашнього насильства та розказують, як діяти в безвихідних, як часто здається потерпілим від дій тирана, ситуаціях.

Сьогодні, впевнені поліцейські, терпиме ставлення до насильницької моделі поведінки у приватних стосунках через страх, відсутність альтернативного житла чи грошей треба викорінювати зі свідомості потенційних потерпілих. Оскільки у співробітників правоохоронних органів є достатньо важелів, щоб протидіяти зловмисникам.

У цьому році набув чинності Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який розширив повноваження поліції в протидії цьому негативному явищу. Відтак у випадку вчинення будь-якого виду домашнього насильства, поліцейські вправі негайно застосувати до кривдника терміновий заборонний припис і змусити залишити спільне помешкання, незалежно від майнових прав, або заборонити у будь-який спосіб контактувати з потерпілою особою терміном до 10 діб.

Запобіжні заходи відносно домашнього тирана можуть бути застосовані й на довший термін – від місяця до півроку з можливістю продовження ще на шість місяців. Такий захід має назву обмежувального припису та ухвалюється рішенням суду не пізніше трьох днів після надходження до суду заяви про його видачу.

До слова, з початку року на території Одеського регіону обмежувальні приписи застосовувались Овідіопольським  та Балтським районними судами.

Варто зазначити, що сьогодні за домашнє насильство кривднику загрожує адміністративна відповідальність, яка передбачає покарання штрафом, громадськими роботами або адміністративним арештом максимум до 15 діб. Але вже з січня наступного року набуде чинності Закон, який за домашнє насильство запроваджує кримінальну відповідальність, а значить — більш суворе покарання. Зокрема, за систематичне насильство передбачене позбавлення волі до двох років.

Тут варто наголосити, що насильством слід вважати не лише фізичне та сексуальне, а й психологічне та економічне знущання, більше того, навіть погрози вчинення таких діянь. А постраждалими визнаються не лише люди, які мають родинні зв’язки та проживають спільно з кривдником, а й громадяни, які розлучилися або проживають разом без укладання шлюбу. Що ж стосується дітей, то Закон визнає постраждалою не лише ту дитину, що напряму зазнала домашнього насильства, а й таку, що стала його свідком. Статтею 3 Закону України «Про запобігання та протидію насильству» розширено коло осіб, на яких поширюється дія законодавства незалежно від факту спільного проживання, і детально про це ТУТ.

І останнє, що повинна знати кожна людина, яка зазнає тих чи інших тортур з боку домашнього тирана. Стратегія боротьби з кривдником полягає у подоланні стереотипів та неухильному виконанні головної умови – написати заяву до поліції і розповісти усе про його протизаконні витівки. Пам’ятайте: соромно повинно бути йому, а не вам.

Повідомляє:  https://od.npu.gov.ua

Поделиться в социальных сетях: