Путін порадив росіянам перевдягатися у чисте

Промову Володимира Путіна на засіданні дискусійного клубу “Валдай” можна розбирати на цитати цілком. Адже в ній є усе: і його давня мрія про більш поступливу владу в Україні, і неграмотні посилання на Святе Письмо, і неприховані погрози ядерною зброєю у бік уявного агресора. Кремлівський диктатор декілька разів наголосив про буцімто суто оборонний зміст російської воєнної доктрини. Розмови про необхідність внесення до неї поняття превентивного удару з використанням будь-якої зброї точилися ще з 2009 року. А у 2014 навколо цього питання розгорнулася справжня істерія. Однак, попри воплі тамтешніх навіжених нацпатріотів та навіть заяви про наявність цього поняття у новій редакції доктрини такої значущої фігури, як секретар Радбезу РФ генерал Патрушев, підписаний Путіним 26 грудня 2014 документ не передбачає превентивного використання ядерної зброї. Пункт 27 не зазнав змін у новій редакції і викладений за традиціями ще радянських часів. РФ залишає за собою право вжити ядерну зброю у відповідь на використання зброї масового ураження проти неї чи її союзників, а також у разі нападу звичайною зброєю, якщо він загрожує існуванню держави.

Безумовно, вважати цю доктрину бодай мінімально значущим документом не варто. І це підтвердив сам Путін у тому лизоблюдському фільмі Андрія Кондрашова “Крым. Путь на родину”. Пригадайте його вихваляння про готовність задіяти ядерну зброю у випадку, якщо інші підписанти Будапештського меморандуму вирішили би протидіяти захопленню півострова. Ба більше, московський правитель переважну частку своїх щорічних послань присвячував погрозам зброєю то Європі, то США. Щороку будь-які публічні заходи за його участю містили згадки або про ядерні боєголовки, або про засоби їхньої доставки. Контрольовані Кремлем медійники та дресировані депутати Держдуми і поготів поступово пустилися берегів, закликаючи “спопелити” чи то Вашингтон, чи то Брюссель, чи то Київ.

Дев’ять років поспіль російському керівництву дозволяли лякати світ то “іскандерами”, то “сатаною”, то військово-фентезійними вигадками казкарів Першого каналу. Тепер вже ясно, що це було помилкою, що коштувала життя десяти тисячам українців, більш ніж трьомстам тисячам сирійців, призвело до гуманітарних катастроф у Північній Осетії, Абхазії, Криму. Путінська зграя, що вчасно не отримала гідної відсічі, не лише переконала у непереможності Росії своїх підданих, а й сама повірила у власні вигадки. Недаремно, згідно із оприлюдненим телекомпанією “Дождь” опитуванням більшість росіян довіряють цинічному маніпуляторові — Володимиру Соловйову. Втім, чим сильніше віра, тим болючіше розчарування. Захід не лише визнав свою помилку, а й заходився її виправляти.

Готовність США вийти з договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь, повне зняття ембарго на постачання зброї в Україну і щойно розірвані угоди по ракетам середньої та малої дальності — це вирок російському режиму. Не включитися у військове протистояння з НАТО для Москви означатиме поразку, насамперед, на фронті внутрішньої пропаганди і розпад вже розхитаної країни на національні утворення. Долучитися ж до гонки озброєнь — то повторити економічний крах СРСР, причому, вже найближчим часом. Адже у розпорядженні Радянського Союзу була практично автарктична економіка, неабиякий вплив на європейському театрі у вигляді Варшавського блоку. А головним ресурсом було суспільство, що не встигло скуштувати бодай мінімальної заможності, покірне і ізольоване інформаційно. Сьогодні цей ресурс вичерпано до краплі.

Шансів уникнути смерті імперії немає. Навіть шансів відтермінувати її — як у комара сала. І саме про відтермінування фіналу болить голова у російського диктатора. Із неминучістю поразки він примирився: згадайте його “ми потрапимо до раю”. Це не обмовка і не проста метафора. Путін надав росіянам чіткий сигнал перевдягатися у чисті портки і молитися про спасіння душі, а не готувати дірки на мундирах для медалей “За взяття Вашингтону” чи навіть “За перемогу над Україною“. Перемог не буде. Грядуть лише поразки і смерть.

Володимир Саркісян

Поделиться в социальных сетях: