«Деякі розбіжності» Емманюеля Макрона

Президент Франції Емманюель Макрон під час зустрічі з Генеральним секретарем Ради Європи Турбйорном Ягландом у Єлисейському палаці висловив упевненність у тому, що Росія залишиться членом Ради Європи. Про це сповістило вчора видання “Фігаро”. Франція готується до головування у цій європейській організації, і слова Макрона, вочевидь, відображають позицію, що його країна просуватиме до порядку денного РЄ. “Росія так само потрібна Раді Європи, як і Росії та росіянам потрібна Рада Європи, а це означає, що права РФ як члена цієї інституції мають поважатися. Так само, як і Росія повинна дотримуватися своїх обов’язків перед організацією”, — радо підтвердив його візаві.

Позиція Турбйорна Ягланда, що протягом усієї своєї каденції послідовно захищав інтереси Росії, навіть попри ставлення до цього переважної більшості євродепутатів, цілком передбачувана. Єдиною інтригою щодо Ягланда наразі залишається питання, до якої саме ради директорів він увійде після складання повноважень: “Роснефти” чи таки “Газпрому”? А от позиції французького президента варто приділити трохи уваги з огляду на те, що для загалу він і досі є взірцем успішного молодого політика.

“Росія залишається членом Ради Європи попри деякі розбіжності між ними”, — сказав президент Франції під час брифінгу. Саме таку формулу обрав пан Макрон для російської хімічної атаки у британському Солсбері, для спроби влаштувати заколот у Чорногорії, для вбивства пасажирів рейсу МН-17, для низки інших брутальних порушень росіянами суверенітету, зокрема, країн — членів ЄС. Окупація Росією частини Донбасу, вбивства українських громадян, зухвале порушення міжнародного права путінською програмою “паспортизації” — це лише “деякі розбіжності”. Врешті-решт, нахабна анексія Криму, за що саме Росія і була позбавлена права голосу у ПАРЄ, з точки зору “перспективного політика”, теж лише розбіжності, що не заважатимуть Франції “роздумувати про майбутнє Ради Європи на прийдешнє десятиліття, особливо у сфері охорони здоров’я та інновацій”. Макрон, бач, переймається не проблемами континентальної безпеки, а штучним інтелектом та збереженням довкілля.

Здається, українське питання невдовзі геть зникне з порядку денного європейських інституцій, а саму Україну намагатимуться знов позбавити суб’єктності та повернути їй якийсь непевний статус “сфери інтересів Росії”. Адже вже цього місяця замість Петра Порошенка країну очолить Володимир Зеленський і відтоді тицяти носом “нових політиків” у так звані європейські цінності буде нема кому. Знайти спільну мову із таким самим “новим” Зеленським Емманюелю Макрону буде неважко. Обидва вони — каліфи на час, вірніше, на каденцію,  і подальша доля їхніх країн їх не обходить.

«Сьогодні випробується здатність Ради Європи відповідати своєму покликанню —  бути спільним домом європейців», — заявив під час брифінгу президент П’ятої республіки. Вочевидь, він вважає псевдородичку Росію більш гідною кімнати у цьому домі, аніж Нідерланди, Україну та навіть Велику Британію, завдяки якій його власна батьківщина нині розмовляє французькою, а не німецькою чи російською.

Володимир Саркісян

Поделиться в социальных сетях: